esport
Aktualności

E-sport w Legii Warszawa

Zapewne mało kto jednak wie, że Legia warszawa szuka swojego miejsca także na scenie e-sportowej. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu, bo istnieje duża szansa, że już niedługo poznamy Legię z nieco innej strony niż zazwyczaj.

Legia Warszawa – początki profesjonalnego e-sportu w Polsce

Legia Warszawa jako pierwszy klub z ekstraklasy w Polsce zainteresował się branżą gier komputerowych. Klub już w 2016 roku zakontraktował zawodnika gry piłkarskiej FIFA17 – Michała Srokosza. Włodarze klubu zdecydowali się również na zorganizowanie turnieju Legia eSports Cup, czyli rywalizacji w gry komputerowe, na który zjechali czołowi gracze z całej Europy. Dużym plusem było to, że klub nie zamknął się tylko na futbol, ale stworzył możliwość pojedynkowania się w kilku innych grach. Oczywistym jest jednak, że to wirtualne mecze piłkarskie budziły największe emocje. 

Nie musiało upłynąć wiele czasu, żeby działania Legii zostały zauważone. 15 lutego 2018 roku odbyła się gala Polish Esport Awards, na której klub z Łazienkowskiej został nagrodzony w kategorii „Inicjatywa sportowa 2017 roku w e-sporcie”. Do tytułu gracza roku nominowany był także jeden z zawodników Legia Esports – Miłosz „milosz93” Bogdanowski. Zdobywcy nagród wybierani byli przez fanów, którzy mogli głosować na specjalnie w tym celu przygotowanej stronie internetowej. Swój udział w wybieraniu nominowanych mieli także przedstawiciele podmiotów mających szczególny wpływ na rozwój e-sportu w Polsce. 

Niedługo później Legia podpisała pierwszy poważny kontrakt i rozpoczęła współpracę z FaZe Clan, czyli jedną z najlepszych organizacji e-sportowych w USA. Na chwilę obecną nie ma jednak żadnych szczegółów na temat tego kontraktu, a ostatnie wiadomości pochodzą z kwietnia 2018 roku, kiedy to Legia prowadził aukcje charytatywną koszulek drużyny FaZe Clan, w których zawodnicy grali na turnieju Intel Extreme Masters w Katowicach. Niemniej jednak, klub zapewnia, że współpraca w dalszym ciągu się rozwija i już niedługo poznamy kolejne szczegóły.

Legia Warszawa i e-sport obecnie

Na chwilę obecną Legia Warszawa skupia się przede wszystkim na grze FIFA. Coraz częściej kibice zapraszani są na pojedynki z zawodnikami innych klubów w tę grę. Tego typu mecze Legia odbyła m.in. z Zagłębiem Sosnowiec i Arką Gdynia. Drużyna cały czas inwestuje w swoich zawodników i umożliwia im rozwijanie swoich umiejętności. Gracze reprezentują barwy klubu w turniejach w FIFĘ. Obecnie w Legii gra dwóch czołowych polskich zawodników, wspomniany wcześniej Miłosz Bogdanowski, czterokrotny mistrz Polski, oraz Michał Srokosz, który jest z klubem już od 3 lat.

Legia współpracuje z ESL i Fantasy Expo (organizatorami Intel Extreme Masters w Katowicach i Polskiej Ligi Esportowej) nad rozwojem e-sportu w Polsce. W najbliższym czasie planowane są kolejne, duże i ciekawe akcje. Swoją cegiełkę dokładają także organizatorzy Ekstraklasy, którzy w najbliższym czasie planują zorganizować e-sportowy odpowiednik polskiej ligi piłkarskiej. 

Warto także wspomnieć, że parę dni temu rozpoczęło się głosowanie na laureatów kolejnej edycji gali Polish Esport Awards, która podobnie jak w latach poprzednich odbędzie się na stadionie przy Łazienkowskiej. 

Kluby piłkarskie i e-sport

Legia Warszawa nie jest jedynym klubem, który zainteresował się tą względnie nową, aczkolwiek dynamicznie rozwijającą się odmianą sportu, czyli e-sportem. Kluby piłkarskie na całym świecie widzą w tym ogromny potencjał. Wszystko zaczęło się od Besiktasu, tureckiego klubu, który początkiem 2015 roku wykupił jedną z najlepszych lokalnych drużyn League of Legends. Dalej poszło już z górki. Swoje e-sportowe drużyny mają już wszystkie największe kluby piłkarskie, jak np. Manchester City, Ajax, Valencia i PSG, a także Schalke 04, które bardzo mocno zaangażowało się w e-sport i posiada swoich zawodników we wszystkich najbardziej popularnych grach.

W Polsce również coraz więcej klubów piłkarskich interesuje się inwestowaniem w e- sport. Swoje reprezentacje posiadają m.in. Arka Gdynia i Zagłębie Sosnowiec, czy Wisła Płock, która oprócz Fify, posiada również drużynę w grze League of Legends.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *