Historia Legii Piłkarze

Kazimierz Deyna – legenda Legii Warszawa

Przyszedł na świat w październiku 1947 roku w trudnej, powojennej rzeczywistości. W ciężkich okolicznościach, w rodzinie wielodzietnej narodził się człowiek przejawiający niezwykły talent piłkarski, który wyniósł go na wyżyny najpopularniejszej dyscypliny sportowej. Kazimierz Deyna- gwiazda futbolu i duma narodowa, pierwsze piłkarskie szlify zdobył w klubie ZKS Włókniarz Starogard Gdański, następnie zasilił kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej skąd czekała go prosta droga do reprezentacji Polski Juniorów. Po przeprowadzce do Łodzi, gdzie rozegrał w barwach ŁKS-u jeden mecz przyszła pora na rozpoczęcie spektakularnej kariery w Legii Warszawa.

Wydarzenia w Legii, które rzutowały na rozwój piłkarza

Legenda Legii, Kazimierz Deyna debiutował w listopadzie 1966 roku, w meczu z Ruchem Chorzów. W maju, rok później zdobywa pierwszą bramkę dla swojego klubu w meczu z GKS Katowice. Jego szybki rozwój zauważył czeski trener Jaroslav Vejvoda, który postanowił umieścić go w pozycji pomocnika. Deyna, który przez swoje umiejętności urósł do miana artysty kreującego niezapomniane sytuacje z poziomu drugiej linii, szybko zapracował sobie na miano legendy polskiego futbolu. Dopracowywana w pierwszoligowych meczach technika przyniosła zadowalające efekty i sezon 66/67 piłkarz zakończył Ekstraklasie na pozycji czwartej. Kolejny sezon był dla Deyny fenomenalny, nie ominął jako uczestnik żadnego meczu ligowego i zdobył aż 12 bramek.

Wielkie triumfy w Legii Warszawa

Pod czujnym okiem Edmunda Zientary, Deyna zdobywa mistrzostwo Polski w 1969 roku. Ten sukces powtarza rok później. W 1970 roku Deyna wraz z Legią Warszawa dotarł do półfinału walcząc o Puchar Europy. W sezonie 69/70 zdobywa 5 bramek i występuje w 23 spotkaniach. W sezonie 71/72 zdobywa brąz w meczach ligowych uczestnicząc we wszystkich spotkaniach I ligi. Te genialne rozgrywki zanoszą polskiego sportowca w rok 1972, w którym do Kazimierz Deyna już jako kapitan w reprezentacji triumfuje w Monachium podczas igrzysk olimpijskich. Wielki finał z Węgrami to kolejny szczebel w karierze utalentowanego piłkarza, po czym w 1973 roku zdobywa w barwach Legii Puchar Polski. W meczu z Odrą Opole, Deyna strzela piękne, ale ostatnie gole w polskiej lidze by 05 listopada 1978 roku zakończyć swoją przygodę z Legią Warszawa w meczu z Widzewem Łódź, który skończył się dwoma bramkami dla Legii.

Pożegnanie mistrza z numerem 10

Legia Warszawa pożegnała piłkarza w 1979 roku meczem towarzyskim. W Lidze Polskiej Kaźmierz Deyna rozegrał 305 spotkań, w których strzelił 94 gole. W walkach o Puchar Polski w barwach Legii zdobył 30 bramek. Pełne sukcesów życie, piłkarz zakończył w sposób dramatyczny, ponosząc śmierć w wypadku samochodowym niedaleko San Diego. Prochy Deyny zostały przywiezione do Polski w 2012 roku. Wielki sportowiec Legii Warszawa, grający w klubie pod numerem 10 doczekał się pomnika przy stadionie Legii. Pamięć o tym wybitnym sportowcu nigdy nie zginie, jego legenda będzie wiecznie żywa w sercach kibiców klubu z Łazienkowskiej i fanów futbolu w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *